Co je Windows XP ikona

Přihlásit nebo zaregistrovat.
   

Co je Windows XP ikona?

8. srpna 2005

Tento článek odpovídá na základní otázky z oblasti počítačových ikon. Jak se liší ikona od obrázku? Jaká je struktura ikony? Jak jsou ikony distribuovány? Jaký je rozdíl mezi Windows XP ikonami a staršími ikonami?

Abyste tomuto článku porozuměli, měli byste znát základní pojmy vztahující se k obrázkům na počítači, jmenovitě pixel, rozlišení obrázku, barevná hloubka a obrázkový souborový formát.

Co je ikona?

Počítačová ikona je grafický symbol reprezentující vlastnost, funkci nebo entitu. V počítačových aplikacích jsou ikony používány pro rychlé spouštění příkazů nebo otevírání programů a dokumentů. K funkci, která je k ikoně přiřazena, přistupujete jednoduchým nebo dvojitým kliknutím na ikonu. Operační systémy často dovolují upravovat vzhled různých objektů přiřazením své vlastní ikony.

Ikony můžete získat z různých zdrojů (např. z naší knihovny ikon) nebo si můžete vyrobit svoje vlastní. Rozhodnete-li se pro druhou, obtížnější, ale zábavnější cestu (tj. vyrobit si ikony sami), budete potřebovat vědět více, než bylo zatím řečeno. V tomto úvodu k Windows XP ikonám se dozvíte:

 • Jaký je vztah mezi obrázkem a ikonou.
 • Jaká je struktura ikony.
 • Jak jsou ikony distribuovány.
 • Jaký je rozdíl mezi Windows XP ikonami a staršími ikonami.

Jaké jsou rozdíly mezi obrázkem a ikonou?

Ikony jsou často srovnávány s obrázky. Takové srovnání ale není zcela výstižné. Je to jako porovnávat boty a kůži. Boty mohou být vyrobeny z kůže. Mohou být tedy považovány, za jakousi specilálně upravenou kůži s něčím navíc. Ale existují i boty, které z kůže vyrobeny nejsou... Ikona (grafický symbol) může být lehce reprezentována obrázkem. Ale toto se může změnit a pravděpodobně i změní. V budoucích verzích Vašeho operačního systému mohou jako ikony sloužit animace nebo dokonce 3D modely. Ikony stále budou grafické symboly, ale už to nebudou obrázky. Teď se ale vraťme zpět do roku 2005, kdy obrázky a ikony jsou nejlepší přátelé.

Počítačový obrázek může být rastrový (složen z pixelů) nebo vektorový (složen z čar, obdélníků, kružnic a podobně). Může mít libovolnou velikost, rozlišení a barevnou hloubku. Je uložen v některém ze standardních obrázkových souborových formátů (BMP, PNG, GIF, JPEG, TIFF, ...).

Ikona je složena z libovolného množství obrázků. Je to tak proto, aby byla použitelná za nejrůznějších možných podmínek. Ikona musí vypadat dobře na nejmodernějším LCD i na deset let starém monochromatickém monitoru. Každý z obrázků uvnitř ikony je uzpůsoben pro zobrazování za určitých okolností.

Obrázky mají většinou obdélníkový tvar, ikony na druhou stranu většinou ne. Když umístíte ikonu na plochu, vypadá to, jako by měla přirozený tvar a okolo tohoto tvaru prosvítá pozadí. Interně mají ikony obdélníkový tvar stejně jako obrázky. Ale ikony vždycky umožní definovat průhlednost pro každý jednotlivý pixel. To znamená, že každý pixel může být buď obarvený, nebo průhledný.

průhledné
pixely
Když je pixel průhledný, je na jeho místě zobrazeno pozadí.
Průhledné pixely jsou v editorech většinou reprezentovány šachovnicovým vzorem.

Jaká je struktura ikony?

Jak jsme už zmínili v předchozím odstavci, ikona je složena z několika obrázků. Mají různé velikosti (nebo rozlišení) a barevné hloubky. Windows definují standardní velikosti (16x16, 32x32, 48x48) a standardní barevné hloubky (16 barev, 256 barev, 16.8M barev), které by měly být přítomné v každé ikoně určené pro všeobecné použití.

Formáty ve Windows XP ikoně 'My Music'
              
16 barev 256 barev 16M barev + alfa (XP)

Je velmi důležité, aby v sobě ikona měla více formátů (hlavně, pokud ji chcete zveřejnit). Pak bude kompatibilní s různými konfiguracemi obrazovky.

Jak Windows využívá různé velikosti a barevné hloubky?

Velikost obrázku:

 • 16x16: Zobrazována na hlavním panelu, v levém horním rohu oken a v detailních seznamech Průzkumníka.
 • 24x24: Zobrazována v nabídce Start ve Windows XP.
 • 32x32: Zobrazována na ploše a Průzkumníkem.
 • 48x48: Zobrazována na ploše a Průzkumníkem ve Windows XP.

Barevná hloubka:

 • Monochromatická: Již není využívána.
 • 16 barev: Zobrazována ve Windows při nastavení obrazovky na 16 nebo 256 barev.
 • 256 barev: Zobrazována ve Windows při nastavení obrazovky na 64K nebo 16M barev.
 • 16M (XP): Zobrazována ve Windows XP při nastavení obrazovky na 16M barev.

Pokuz obrázek v ikoně chybí, Windows použijí nejbližší existující formát. Funguje to, ale kvalita je snížena.

Jak jsou ikony distribuovány?

Ve Windows je definován standardní formát pro ikony. Soubory ikon vždy mají příponu .ICO. Soubor v tomto formátu obsahuje všechny obrázky ikony. Microsoft navíc doporučuje, jak mají být obrázky v ikoně uspořádány, aby Windows vždy vybraly ten správný.

Ikony mohou být uloženy uvnitř aplikací (.EXE), aplikařních částí (.DLL), nebo v jiných spustitelných souborech. Tato možnost je často využívána tvůrci aplikací. Editory ikon zpravida umožňují extrahovat ikony uložené v aplikacích.

Existuje ještě další souborový formát vztahující se k ikonám. Je nazýván Knihovna ikon (.ICL) a jeho jediným účelem je shromáždit více ikon do jednodo souboru. Nepovažujeme tento formát za významný, protože stejných nebo lepších výsledků lze dosáhnout zabalením ikon nebo uložením ikon do složky.

Jaký je rozdíl mezi Windows XP ikonami a staršími ikonami?

S vydáním Windows XP vlastně nedošlo k žádné změně ve formátu ikon. Windows XP jsou jednoduše schopné využít obrázek s vysokou kvalitou, který může být v ikoně uložen. V tomto obrázku může mít každý pixel jednu z 16M barev a jednu z 256 úrovní průhlednosti. To znamená, že pixel už nemusí být buď zcela průhledný, nebo zcela neprůhledný. Nyní může být částečně průhledný. Úroveň průhlednosti se nazývá alfa kanál.

Díky alfa kanálu mohou mít ikony stíny a hladké okraje.

    
Ikona s normální průhlednotí.
Ikonu a pozadí lze jednouše rozlišit.
Ikona s plným (256 úrovňovým) alfa kanálem (Win XP).
Okraje jsou smíchány s pozadím.
Stín je vytvořen smícháním černé barvy a pozadí.

Závěr

Tento článek vysvětlil:

 • Jak jsou ikony využívány ve Windows.
 • Proč je v ikoně více obrázků a kdy je který obrázek použit.
 • Proč vypadají ikony ve Windows XP lépe než v předchozích systémech.

Vyzkoušejte si svoje nové znalosti. Otevřte ikonu v RealWorld Icon Editoru a zkuste, jak budou Windows reagovat na změny v ikoně.

Nedávné komentáře

- zobrazit všechny komentáře
user icon Anonymous on October 27th 2008

a potom dosiahnut co najlepsie zobrazenie

user icon Anonymous on October 14th 2009

prosí o odpověď nemůžu najít cestu k ikonám kde jsou uloženy ve windows chtěl byck k těm standartním přidat nové abych nemusel pokaždý složitě klikat našel jsem fonty písma třeba ale ikony ne dík za návod a cestu k nim.Charis /charis6@email.cz

user icon Anonymous on November 4th 2009

J mam tiez za ikonami modru barvu a neviem to nastavit.

user icon Anonymous on January 2nd 2010

Ikony ve W XP a pod jseou neuvěřitelně odporný, rozplizlý a mohl je vymyslet jen totální debil. Zlatý ikony va W2k, který byly ostrý a dobře čitelný. Každá změna je jen k horšímua jen debilévé říkaj, že je to pokrok. Jak u těch odpornejch WXP nastavim starý ikony třeba z W2K ? Poradíte mi prodím ěnkdo ? shell32 apod jsem prohodil, ale jde mi ještě o klasický ikony složek v oknech apod, aby to nebyl ten rozplizlej sajrajt a abych konečně zase viděl ostře....

user icon Anonymous on March 5th 2011

prosim jak nastavim barvu startovaci listy ve windousech 7

user icon Anonymous on March 5th 2011

:- ;-) o :-) :-) |-) sem stoho jelen

user icon Anonymous on April 12th 2011

Pospe: Pravým tlačítkem myši kliknout na plochu - Vlastnosti - Plocha - Vlastní nastavení plochy - Web - a zde by neměly být žádné webové stránky zobrazeny, jen aktuální domovská stránka. Dole nesmí být označeno Uzamknout položky na ploše. Mělo by to fungovat

user icon Anonymous on May 20th 2011

Mám PROBLÉM, pracoval jsem s World Office 2010 a strašně jsem spěchal, nějak jsem zmáčk nějaké OK a všechny moje ikony na ploše jsou ve chormátu LNK, když na ně kliknu otevřou se mi v Officu, nevím jak to opravit. DĚKUJU za jakkoukoli odpověĎ co mi pomůže DÍKY

user icon Anonymous on April 14th 2012

tvl dik moc konecne sem se zbavil toho podsviceni hurááááááááááááá!!!!!!!!!!

user icon Anonymous on August 4th 2018

dobry den takze kdyz si vytvorim ve photoshopu vlastni graficky symbol a ulozim ho v uvedenem formatu stejne my nejde zamenit pres vlastnosti. cim to je jak na to aby to slo mam windows 8.1 .

user icon Anonymous
Co tavové ICL soubory?
Vyberte pozadí
Přál bych si tu mít...