Co je ukazatel myši ve Windows?

Log-in or register.
rsrc/mocu.png image

Ukazatele myši ve Windows

14. října 2010

Tento článek slouží jako úvod do ukazetelů myši pro Windows. Naučíte se, co to je, jak změnit aktivní kurzor myši a jak vytvořit nový. Výhodou bude znalost způsobů reprezentace obrázků v počítači.

Co je to ukazatel myši?

Ukazatel myši nebo též kurzor myši je malý obrázek, který reprezentuje Vaši ruku na obrazovce počítače. Typický kurzor má tvar šipky ukazující doleva nahoru. Když pohybujete myší, kurzor se pohybuje po obrazovce. Když stisknete tlačítko, objekt pod špičkou šipky je aktivován.

Aktivní bod

Bod (pixel obrázku) na špičce šipky se nazývá aktivní bod. Tento bod určuje, na čem bylo kliknuto při stisku tlačítka myši.

Ukazatel nevypadá vždy jako šipka - může vypadat například jako ruka s napnutým ukazováčkem. V případě kuroru ruky je aktivní bod na špičce ukazováčku. Pro jiné tvary kurzorů je aktivní bod na různých místech, ale mělo by vždy být zřejmé, kde je.

Ukazatele v knihovně ukazatelů na tomto webu jsou nakresleny na osovém kříži, který označuje, kde leží aktivní bod.

Kurzor šipky
Aktivní bod na hrotu šipky
Kurozor zaměřovače
Aktivní bod ve středu zaměřovače
kurzor tužky
Aktivní bod na hrotu tužky

Role ukazatelů

Windows nezobrazuje vždy šipku jako ukazatel. Používá různé ukazatele v různých situacích. Např. ruku pro internetové odkazy, kruh nebo přesýpací hodiny, když je počítač zaneprázdněn, a další. Dohromady je definováno 15 různých rolí ukazatelů.

Zobrazený kurzor dává najevo, co se děje a co se stane při kliknutí. Exisují následující situace (role kurzorů): normální, nápověda, pracuje, zaneprázdněn, 6x změna velikosti, přesun, přesný výběr, ruční kreslení, text, odkaz a alternativní výběr.

Sady ukazatelů / schémata kurozů

Kompletní sada kurzorů obsahuje kurzor pro každou z 15 rolí a všechny kurozy mají stejný styl. Můžete si stáhout originální kurzory v sekci ukazatelů v galerii.

Změna aktivních ukazatelů

Existuje několik cest, jak změnit kurzory. RealWorld Cursor Editor a nástroj Change Cursor umožňují komfortní změnu pomocí přetažení kurzorů myší nebo kontextového menu. I bez speciálního software lze změnit kurzory v Ovládacích panelech Windows.

Změna ukazatelů v Ovládacím panelu
Ovládací panel myši, kde můžete nastavit kurozry pro jednotlivé role.

Vytváření kurzorů

Tento web nabízí freeware editor kurzorů. Stáhněte si ho, projděte si tutoriály a vytvořte si vlastní kurozry. Není to složité.

Animované ukazatele

Místo jednoduchého statického obrázku lze mít i animovaný kurzor. Animace je vytvořena přidáním několika obrázků do jednoho ukazatele a jejich promítáním v opakující se smyčce.

animovaný kurzor
Pokud máte moderní webový prohlížeč (Firefox nebo Operu), uvidíte tento kurzor v pohybu.

O souborovém formátu kurozrů

Windows používají formát .cur pro statické ukazatele a formát .ani pro animované ukazatele.

Formát .cur může obsahovat několik obrázků v různých velikostech a barevných hloubkách, ale Windows vždy před zobrazením změní velikost na 32x32 pixelů. Z tohoto důvodu .cur soubory většinou obsahují jen jeden obrázek.

Formát .ani je ve zkratce jen kontejner pro několik .cur souborů. Navíc obsahuje informace o rychlosti animace a o tom, jak mají jednotlivé snímky následovat za sebou.

Windows 7 je shopné zobrazit větší ukazatele, ale pouze když běží ve velmi vysokém rozlišení - při 144 DPI. V tomto případě zobrazí obrázky ve velikosti 48x48 pixelů.

Nedávné komentáře

user icon Anonymous on April 19th 2013

hmmmmmm..... :-(

user icon Anonymous on August 13th 2013

mě to nejde

user icon Anonymous on October 10th 2013

Mne ano ;-)

user icon Anonymous on October 30th 2013

Jde to super :-D ;-)

user icon Anonymous on January 5th 2014

:- me jo

user icon Anonymous on January 23rd 2014

hahaha

me taky

user icon Anonymous on April 15th 2014

jak se máte

user icon Anonymous on December 22nd 2014

ja dobre a me to jde :-D

user icon Anonymous on January 29th 2018

kde stáhnu animovaný kurzor na myš?

user icon Anonymous on November 25th 2020

nejde mi to

user icon Anonymous